Hasankeyf Kurtarılabilir

AYDIN BOLKAN

AK Parti Milletvekili Afif Demirkıran, Meclis'te yaptığı konuşmada Ilısu Barajı'nın revize edilerek Hasankeyf'in kurtarılabileceğine dair ciddi iddiaların olduğunu söyledi

ANKARA - AK Parti Batman Milletvekili Afif Demirkıran, Ilısu Barajı altında kalma tehlikesiyle yüz yüze gelen antik kent Hasankeyf'in kurtarılabileceğini söyledi. Meclis'te gündemdışı bir konuşma yapan Afif Demirkan, "Yılların ve insanlığın ilgisizliğine rağmen halen doğal yapısını koruyan antik kentin insanlığın ayıplarını örtmek için Ilısu Baraj Gölü'nde intihar etmesine göz yummamalıyız" dedi.

Dünyada belki de bir başka benzeri olmayan ve muazzam bir kültür varlığı ve bir doğa harikası olan Hasankeyf'in, Ilısu Barajı'nın yapılmasıyla sular altında kalacağına dikkat çeken Demirkıran, "Tarih mi, enerji mi? diye baktığımızda, özlemim, tarihi tahrip etmeyen enerji ve enerjiye kucak açan tarih bilincidir" dedi.

Baraj revize edilebilir

Ilısu Barajı'nın ilk projede petrol merkezi olan Raman Dağı'nı da sular altında bırakmayı öngördüğüne dikkat çeken Demirkıran, projenin bu nedenle 1974 yılında değiştirilerek, Batman ve çevresinin sular altında kalmasının önlendiğini söyledi. Demirkıran bölge halkının ne tarihinden ne de Ilısu Barajı'ndan vazgeçmek istediğini belirterek, "Ancak, dünya mirası haline gelen bu kültür varlığı şehrini de 60-70 yıllık bir ömre sahip olabilecek bir baraja da feda etmek istemiyor" dedi. Ilısu Barajı'nın revize edilerek Hasankeyf'in kurtarılabileceğine dikkat çeken Demirkıran, şunları söyledi: "Bunun mümkün olabileceğine dair ciddi iddialar mevcuttur. Örneğin, Ilısu Barajı su kodunun 525 metreden 475 metreye düşürülmesi veya Ilısu Barajı yerine daha küçük kapasiteli birden fazla baraj yapılması veyahut 40 metre yüksekliğinde, 800 metre uzunluğunda bir set çekilmesiyle antik kent Hasankeyf'in kurtarılabileceği iddia edilmektedir. Tabii ki, tüm bu iddialar ve öneriler ciddi çalışmalarla somutlaştırılmalıdır. Böylece, Zeugman'ın başına gelenler Hasankeyf'in başına gelmemiş olur."

Tarihi Hasankeyf kenti nedeniyle birçok firmanın finansmanı üstlenmekten kaçındığına da dikkat çeken Demirkıran, "Her halükarda, Hasankeyf'i, Ilısu Barajı'na tamamen kurban etmemeliyiz. Hasankeyf'in, alınacak tedbirler ve iyi bir tanıtımla dünya harikası bir açık hava müzesi ve turizm merkezine dönüştürülmesi hiç de zor olmasa gerek. Yılların ve insanlığın ilgisizliğine rağmen halen doğal yapısını koruyan bu antik kentin insanlığın ayıplarını örtmek için Ilısu Baraj Gölü'nde intihar etmesine göz yummamalıyız" diye konuştu.

Yeniden Özgür Gündem Gazetesi/İstanbul
28 Şubat 2003  Cuma