Avrupa Parlamentosu’nun
“Ilısu Barajı’nı Durdurun” Çağrısı

Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ni sular altında bırakacak Ilısu baraj projesinden çekilen Almanya, Avusturya ve İsviçre’nin ardından şimdi de Avrupa Parlamentosu, iki gün önce yayınlanan Türkiye İlerleme Raporu’na ilişkin son kararında projeyle ilgili tüm faaliyetlerin durdurulmasını talep etti. Avrupa Parlamentosu ayrıca Avrupa Komisyonu’na konuyla ilgili bir inceleme heyeti oluşturulması çağrısında bulundu. Parlamento, bu incelemenin sonuçları açıklanana dek Ilısu Barajı ile ilgili tüm çalışmaların durdurulması gerektiğini bildirdi.

Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Avrupa’daki yatırım bankaları, Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ni yok edecek projeden geçtiğimiz yıl desteğini tümüyle çekti (1). Avrupa Parlamentosu ise geçtiğimiz gün yayınlanan son raporunda Ilısu baraj projesiye ilgili çalışmaların durdurulması gerektiğini açıkladı. Bu durum, ekonomik açıdan gelişmiş ülkelerin Ilısu’yu tarihi bir yanlış olarak gördüğünün kanıtıdır. Hasakeyf’e sahip çıkma sırası şimdi Ilısu barajına kredi sağlayan Akbank ve Garanti Bankası’na gelmiştir. Bankalar böyle önemli bir konudaki uluslararası gelişmelere kayıtsız kalamaz” dedi.

Eken “2009 yılından itibaren projeye destek veren ortakların birer birer çekilmesinin ardından, Ilısu baraj projesinin Garanti Bankası, Akbank ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’ndan başka destekçisi kalmamıştır. Hasankeyf ve Dicle Vadisi, UNESCO’nun on kriterinden dokuzunu sağlayan dünyadaki tek kültür ve doğa mirasıdır (2). Doğaya ve kültüre saygılı hiçbir kurum Ilısu barajı gibi eski bir proje ile yan yana durmamalı” diyerek sözlerine son verdi.

(1) Ilısu barajını finanse etmeyi planlayan Avrupalı kredi kuruluşları ve Türkiye Hükümeti’nin 2007 Mart ayında yaptığı anlaşmaya göre, kredinin sağlanabilmesi için Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, biyolojik çeşitlilik ve kültürel miras ile ilgili konularda önceden anlaşılan 153 şartı yerine getirmesi gerekiyordu. Şartların yerine getirilmemesi nedeniyle Almanya, Avusturya ve İsviçre Ilısu Barajı’na olan kredi garanti desteğini geri dönüşsüz olarak 2009 yılının Temmuz ayında geri çekti.

(2) Doğa Derneği, Türkiye Hükümeti'nden Ilısu Barajından vazgeçmesini ve Hasankeyf ve Dicle Vadisini UNESCO Doğal ve Kültürel Miras listesine dâhil etmesini talep ediyor. Bir alanın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için UNESCO tarafından belirlenmiş 10 kriter bulunuyor. Bu 10 kriterden bir tanesinin karşılanıyor olması bile bir alanın UNESCO listesine dahil edilmesine yetiyorken, Hasankeyf ve içinde bulunduğu Dicle Vadisi bu 10 kriterin 9’unu karşılıyor. Hasankeyf ve Dicle Vadisi, dokuz kriteri birden karşılayan dünyadaki tek yer.

Kaynakça: Gazeteler
12.02.2010