Hasankeyfsiz!

Arif ARSLAN / BATMAN, DHA

Tarihi ilçeyi sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı inşaatına ekim ayında başlanıyor.Belediye Başkanı Kusen ile ilçe gönüllüleri, '50 yıllık baraj için, 10 bin yıllık tarih feda edilemez' dediler.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın, 3 Kasım seçimleri öncesi ilçe meydanında Ilısu Barajı'nın suları altında kalmaktan kurtarılacağını söylediği Hasankeyf için umutlar tükendi. Hasankeyf'i sular altında bırakacak olan ve ihalesi Aralık 2004'te gerçekleştirilen Ilısu Barajı inşaatına ekim ayında başlanacak. Ilısu Barıjı'nın yapılmasıyla birinci derecede SİT alanı olan Hasankeyf, 187 yerleşim birimi ile sular altında kalacak.

SÖZÜNDE DURSUN

Hasankeyf Belediye Başkanı DYP'li A. Vahap Kusen, 'Eğer bir Başbakan üç kez söz verdiği halde Ilısu Barajı'nda hiç bir değişiklik yapılmıyorsa ve DSi eski projede diretiyorsa bu tarihe çok büyük bir darbe olur. DSi, 10 bin yıllık antik kentin ölüm fermanını hazırladı bile. Artukoğulları'na 130 yıl süreyle başkentlik yapan Hasankeyf tarihten silinecek' dedi.Batman Hasankeyf Gönüllüleri Derneği, Ilısu Barajı'nın yok edeceği Hasankeyf için ayağa kalktı. Merkezi Batman'da bulunan Hasankeyf Gönüllüleri Derneği yöneticileri, Ilısu Barajı'na karşı olmadıklarını, ancak tarihi ilçeyi baraj dışında tutacak projenin gerçekleşmesinden yana olduklarını söylediler. Başbakan Erdoğan'ın, tarihi ilçenin kurtarılması yönünde üç kez söz verdiğini anımsatan Hasankeyf Gönüllüleri yöneticileri, şöyle konuştu:

50 YIL İÇİN

'Hasankeyf'ten tam 4 medeniyet geçmiş. Bu tarihi dokunun, ömrü 50 yıllık bir baraja feda edilmesine karşıyız. Başbakan sayın Erdoğan'ın Batman'da verdiği sözlerin arkasında durmasını istiyoruz. Sayın Erdoğan'ın sözleri bizim için bir umuttu. Eğer Hasankeyf baraja feda edilirse 10 bin yıllık tarihte yok olur. Hasankeyf'in gelecek kuşaklara taşınmasını istiyoruz.'

Baraj yutacak

Hasankeyf, Batman il merkezine 37 kilometre uzaklıkta tarihi bir yerleşim birimi. Vadi içerisinde akan Dicle Nehri kenarında yer alır. Şehrin kimler tarafından kurulduğu bilinmiyor. Kalesi MS 4'üncü yüzyılda kuruldu. Hasankeyf, MS 639 yılında Emeviler tarafından fethedildi. Bu tarihten sonra Abbasiler, Hamdaniler, Mervaniler, Artuklular, Eyyubiler ve Osmanlılar hakimiyet kurdu.

Kurtulacak diye söz vermişti

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın Hasankeyf'in kurtarılması ile ilgili verdiği sözler şöyle: 3 Kasım 2002 seçimleri öncesi Batman Cumhuriyet Meydanı'ndaki AKP mitinginde: Hasankeyf'i sular altında bırakmayacağız.

2003 yılında Batman AKP il kongresinin yapıldığı Atatürk Spor Salonu'ndaki konuşmasında: Hem Hasankeyf kurtulacak, hem baraj yapılacak.

2005'te AKP'nin Kızılcahamam Kampı'nda, Hürriyet yazarı Fatih Altaylı'yla röportajında: Hasankeyf'i sular altında bırakmayacağız. Tarihi eserlerin sular altına gömülmesine izin vermeyeceğiz.
 

Haber: Hürriyet
23.05.2005