GABB Başkanı Baydemir:
'Hiçbir ulvi değer, Hasankeyf'i
yok edecek kadar değerli değildir'

DİYARBAKIR-“Hasankeyf’i Yaşatma Sempozyumu’nda konuşan Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği (GABB) Başkanı Osman Baydemir, “Hiçbir ulvi değer, Hasankeyf gibi kültürel bir mirası yok edecek kadar değerli değildir. “dedi.

GABB tarafından düzenlenen iki gün sürecek olan “Hasankeyf’i Yaşatma Sempozyumu” Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda başladı. Akademisyenler ve çevre örgütleri temsilcilerinin enine boyuna tartışacağı sempozyuma; GABB ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTP İl Başkanı Ahmet Cengiz, Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahab Kusen, Ergani Belediye Başkanı Nadir Bingöl, Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak ,Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, ve çeşitli sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan GABB Başkanı Osman Baydemir, 10 yıl önce Diyarbakır’da Mimarlar Odası’nda Hasankeyf’i kurtarma konusunda ciddi arayışlarının olduğunu belirterek “Gündem maddemiz aynıydı. Her defasında Hsankeyf’i boğulmasını erteledik. Ancak umuyor ve diliyorum ki, bu sempozyum Hasankeyf’in boğulmasının ertelenmesine değil, böyle riskin varlığını ortadan kaldırmaya vesile olur” dedi. Kentteki ve bölgedeki yoksulluğun had safhada olduğu gerçeğinin farkında olduğunu söyleyen Başkan Baydemir, “Ancak istihdam sağlamak için bir tarihi ve kültürü yok etmek mi gerekiyor, yoksa başka bir süreci mi yaşama geçirmek gerekiyor?”

İnsanların yüzde 90’ı barajı istemiyor

2013 yılında bitirilmesi düşünülen baraj için 2 milyar dolar ayrıldığını söyleyen Baydemir, bu paranın, Hasankeyf’i korumak için oluşturulan tüm dayanışma ağlarına verildiğinde, turizm potansiyelinin hareketleneceğini ve istihdam sorununun ortadan kaldırılacağına vurgu yaptı. Baydemir, sözlerini şöyle tamamladı: “Hem GABB Başkanı olarak, hem de yurttaş olarak hiçbir ulvi değer, kültürel mirasımızı sular altında bırakacak kadar değerli değildir. Bu birliktelik, mutlak suretle devam etmeli ve Türkiye’nin batı yakasına yayılmalıdır. Bu sempozyum bir yol haritası çıkarabilmemize yardımcı olmalıdır. Göç-Der’in yapmış olduğu bir anket sonucunda insanların yüzde 90’ı bu barajı istemiyor. Hükümetler karar alacaksa, bu verileri de dikkate almalıdır”

“Sempozyumun “Uluslararası ve Ulusal Düzlemde Hasankeyf Mirası” başlıklı 1. oturumunda Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı, Arkeologlar ve Arkeoloji Derneği Başkanı Prof. Dr Ahmet tırpan, Hasankeyf Arkeoloji Kazı Başkanı Prof. Dr. Abdülselam Uluçam ve Tarih Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Silier katıldı. Sempozyum yarın da devam edecek.
 

NOT: Yukarıdaki haber, Diyarbakır Büyükşehir Belediye'sinin
http://www.diyarbakir-bld.gov.tr  adresindeki internet sitesinden.
18 Şubat 2006/Diyarbakır