"Başbakan Sözünü Tut, Hasankeyf'i Yok Etme"

Başbakan Erdoğan'ın Ilısu Barajı'nın temelini cumartesi atması bekleniyor. Batman'da Hasankeyf Gönüllüleri: "Erdoğan Hasankeyf'i sular altında bırakmayacağına söz vermişti. Sözünü tutsun." Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi: "Proje eksik, yasal değil."

Hasankeyf'i sular altında bırakacak Ilısu Barajı'nın temelinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından cumartesi günü (5 Ağustos)atılması bekleniyor.

Hasankeyf Gönüllüleri Derneği Başkanı Recep Kavuş 2004'te Batman'da Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) kongresinde Erdoğan'ın " Biz Hasankeyf'i doğal şekli ile koruyup sular altında bırakmayacağız" sözünü hatırlatarak "Başbakan verdiği sözü tutsun" dedi.

Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi: Baraj projesi hayata geçirilemez. Çünkü planlaması eksik. Uluslararası kurumların projeye kredi verdiklerine dair imzaları yok.

Bu arada, Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi, 4 Ağustos'ta "baraja hayır" eylemi düzenliyor.

Başbakan ne mektup yanıtlıyor ne randevuya cevap veriyor

Hasankeyf Gönüllüleri Derneği Başkanı Kavuş, 1 Ağustos'ta konuyla ilgili yanıtlaması talebiyle Erdoğan'a mektup göndermiş ancak henüz bir cevap alamamış. Kavuş mektupta Erdoğan'a, 2004'te Batman'da gerçekleşen AKP kongresinde verdiği sözü, "Hasankeyf'i sular altında bırakmayacağız" sözünü hatırlatıyor ve "Umarım 5 Ağustos'ta Mardin'in Dargeçit ilçesine Hasankeyf'i yutacak Ilısu Barajı'nın temelini atmaya gelmeden bu mektubumuzu okursunuz" diyerek başlıyor.

"Söz vermenize rağmen, Nurol firması ve Devlet Su İşleri'nin (DSİ) Ilısu Barajı'nın eski projesinde ısrar etmesi bizi hayal kırıklığına uğrattı. Sözünüzü tutan biri olduğunuza inancımız devam ediyor. Barajların kültürel miras ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerine Allianoi, Halfeti, Zeugma, Halan ve Çemin'de yaşattığı tahribatla tanık olduk. Lütfen Hasankeyfi'n de sonu aynı şekilde olmasın."

Kavuş Zeugma'nın değerinin ancak sular altında kalınca anlaşıldığına dikkat çekerek "Afganistan'daki Budist heykeller bombalanınca bütün dünya ayağa kalkmıştı. Hasankeyf 'in ne bombalara, ne de sulara maruz kalmasını istediğimizden mutlaka yaşatılmasını talep ediyoruz" dedi.

Hasankeyf enerji uğruna yok edilmek isteniyor

Kavuş, bütün bunlara rağmen Ilısu Barajı'nın Dicle üzerinde yapılarak da Hasankeyf'in kurtarılmasının mümkün olduğu görüşünde: "Baraj kotu 510 metreden 479 metreye indirilirse Hasankeyf Ilısu Barajı havzası dışında kalacak. Yılda sağlanacak enerji miktarı ise bu durumda 3.8 kilowatt'tan 3.2 milyar kilowatt'a düşmüş olacak. Bu açığın da turizm ve su havzası dışında kalacak verimli tarım arazilerinden elde edilecek gelirlerle telafisi mümkün"

"Hasankeyf enerji uğruna yok edilmek isteniyor" diyen Kavuş aslında yok olacak olanın Hasankeyf'teki anıtlar ve mağaralar olmadığını yok olacak olanın "insanlık" olduğunu söylüyor ve "Bir insanı insan yapan tarihi ve geçmişidir. Geçmişi ve tarihi olmayan bir insan şuurunu yitirmiş demek" diyor.

Kavuş'un Ilısu Barajıyla bir kültürel soykırım gerçekleştiğini vurgulayarak başta Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) olmak üzere Birleşmiş Milletler'in (BM) ve tüm insan hakları örgütlerinin bu soruna el atmasını talep ediyor.

Baraj projesi uygulanamaz

Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi sözcüleri bianet'e Erdoğan'dan dün (1 Ağustos) görüşme talep ettiklerini ancak açık çağrılarına Erdoğan'ın henüz cevap vermediğini ifade ettiler. Girişim "Başbakanla temel atma töreni öncesi kesin görüşmek zorundayız. Varolan projenin eksik olması, yasal olmamsı bizi kaygılandırıyor" dedi.

Girişimin verdiği bilgiye göre Ilısu Barajı'na kredi verecek uluslararası kuruluşların projeyi onayladıklarına dair imzaları eksik. Girişim "Para olmadan bu baraja nasıl temel atılır?" diye soruyor. Ayrıca Hasankeyf'in sit alanı içinde olduğunu aktaran girişim yasal olarak baraja onay vermesi gereken kurumun sit alanlara koruma kurulu olduğunu ancak onlardan da onay gelmediğini söylüyor.

"Barajın inşaat hazırlıkları derhal durdurulsun"

"Ilısu Barajı yasalara aykırı bir şekilde ve finansı sağlanmadan başlatılmak isteniliyor" diyen girişim, Hasankeyf antik kentinin sular altında kalmasına, en büyük eko sistemlerden biri olan Dicle Nehri yatağının tamamen bozulmasına, birçok canlı türünün yol olmasına ve binlerce insanın zorunlu göçe tabi bırakılmasına yol açacak olan Ilısu Projesi'nin durdurulmasını talep ediyor.

"Projenin finansmanının sağlanmamasına rağmen bu tür çalışmaların yapılmasını, Ilısu Konsorsiyumu'nun içinde yer alan Nurol Şirketi'nin Ilısu Köyü çevresine iki katkı ofis bina yapmasını ve şubat ayından bu yana 'temel atma töreni birkaç hafta içinde yapılacaktır' demesini ahlaksızca ve yasadışı buluyoruz."

Baraja hayır eylemi 4 Ağustos'ta

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) belediyeler birliği ve 33 sivil toplum örgütünün yer aldığı Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi, 4 ağustos gecesi Hasankeyf'te eylem yapacak.

Eylem programına göre 5 Ağustos tarihinde temeli Başbakan Erdoğan tarafından atılacak olan Ilısu barajına tepki göstermek amacıyla Diyarbakır'da bulunan sivil toplum örgütleri temsilcilerinin önceki gün Batman'a gelecekler. Hasankeyf'te ise saat 17:00'da başlayacak programda çeşitli konserler düzenlenecek. Geceyi Hasankeyf'te geçirecek eylemciler toplu açıklama yapacaklar.

http://www.bianet.org
03.08.2006