Bilim HES Projelerine Karşı

Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyza Üstün, Karadeniz'deki su kaynakları üzerinde kurulması planlanan hidroelektrik santrallerin derelerin kurumasına sebep olduğunu bildirdi.

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Sosyo-Ekonomik Araştırmalar Kulübü tarafından Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi salonunda düzenlenen panelde konuşan Prof. Dr. Beyza Üstün, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde inşa edilen hidroelektrik santrallerinin (HES) derelerin kurumasına sebep olduğunu savundu.

Son dönemde su kaynaklarının enerjiye dönüştürülmesi adına derelerin parsellendiğini ve kurulan santrallerle doğanın adeta katledildiğini ifade eden Prof. Dr. Üstün, "Türkiye'de bulunan ve enerji üretimi yapılabilecek seviyedeki tüm su kaynaklarına sermaye çevreleri adeta parsel parsel sahip oluyorlar. Türkiye her ne kadar su kaynakları açısından çok zengin görünse de son yıllarda başlayan HES'lerle büyük tahribat görmektedir. Doğayı korumak istiyoruz ama bir yandan kalkınmalıyız, deniyor. Kapitalist düzen o kadar acımasız ki, tersanede kum torbaları yerine insanları oturtarak ölümlerine neden olabiliyorlar. Su havzalarının paraya dönüştürülebilir olmasına karar verildiğinde katliam da başlamış oldu. Yeşilırmak Havzası'nda 101 tane HES kuruluyor. Bunlardan bir kısmı hayata geçti, bir kısmı halkın yatışmasını beklemekte. HES'lerin hayata geçtiği yerlerde dereler kuruma noktasına geldi. Can suyu veriliyor. Bizim bildiğimiz can suyu insanlara ölüm döşeğinde verilir. Bu da derelerin ne duruma düştüğünü açıkça ortaya koymakta" ifadelerini kullandı.

Fakültenin konferans salonunda gerçekleştirilen panele; ODÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Kefelioğlu, Ünye Kaymakamı Doktor Osman Günaydın, İlçe Garnizon Komutanı Binbaşı Metin Dermut, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuri Yılmaz, oda başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: www.karadenizisyandadir.org

28.12.2009