Erdoğan, Hasankeyf'i savunan
sanatçıları "bilmezlikle" suçladı

Başbakan Erdoğan, Hasankeyf’e yapılacak Ilısu Barajı projesine PKK’nin kendi pazarını bozacağı gerekçesiyle karşı çıktığını belirterek, “Sanatçılarımızın da işin aslını bilmeden oraya gittiğini görünce üzülüyorum” dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan, ''Başarılı Türk Müteahhitlerine Ödül Töreni''nde bir konuşma yaptı. Erdoğan, Ilısu Barajı projesiyle ilgili eleştirilere tepki gösterdi.

“Eskiden şu söylenirdi: 'Su akar, Türk bakar'... Bu kadar su kaynaklarımız var, akıp gidiyor, seyrediyoruz. Dedik ki 'Biz bunu tersine çevirelim. Ne olsun? Su akar Türk yapar'' diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bunun için de Ilısu Barajı ile ilgili adımlar atıldı. Tamam, barajın olduğu bölgede tarihi eserler var, hepsine katılıyoruz ama artık tarihi eserlerin nakli denilen bir olay da var. Yani bunları azami ölçüde, azami oranda oradan farklı bir yere taşıma imkânı da var.

Karşımızda ilk etapta terör örgütünü bulduk. Terör örgütü, 'kültürel eserlere, Hasankeyf'e el dokundurtmayız' savıyla karşımıza çıktı. Aslında dert başka. Çünkü orada böyle bir barajın yapılmasının onların pazarını bozacağı ortada. Türkiye'ye kazandıracağı çok şey var ve öyle muhteşem bir proje var ki bu projeyle hem Hasankeyf'i taşıyoruz hem de ilçeyi çok modern bir şekilde yine farklı bir yerde inşa ediyoruz. Şimdi böyle muhteşem bir proje, fakat zaman zaman da artık işin aslını, ne yapılacağını araştırmadan, bilmeden sanatçılarımızın da oraya gittiğini görünce üzülüyoruz. Halbuki araştırsalar, sorsalar, ne var, ne oluyor, hakikaten burada bunlar suların altında kalacak mı, böyle bir şey var mı sorsalar inanıyorum ki böyle bir yanlışın içinde onlar da olmayacak. Yine inanıyorum ki bu proje bittiği zaman sanatçılarımız gelecekler, o zaman Hasankeyf halkıyla birlikte bunun mutluluğunu ilan edecekler, burada yaşayacaklar.”

Sezen Aksu, Tarkan, Ajda Pekkan gibi pek çok tanınmış sanatçı Hasankey'in sular altında kalmasına karşı çıkarak konserler  vermiş, Hasankeyf'i yaşatma kampanyalarına destek vermişti.

Doğa Derneği'nden tepki

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın bu sözlerine “Hasankeyf Yok Olmasın” kampanyasını yürüten Doğa Derneği’nden tepki geldi.

Dernek Başkanı Güven Eken, “Dicle Vadisi ve Hasankeyf’in tamamını sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı 60 yıl öncesinin köhneleşmiş değer ve düşünceleri temsil ediyor” diyerek şunları söyledi:

“İşte bu nedenle bilim insanları, sivil toplum kuruluşları, sanatçılar, hukukçular, bölge insanı ve ülkenin fikir önderleri bu projenin karşısında. Başbakan hiç ayak basmadığı bir dünya mirası hakkında kimseyi dinlemeden ve bilimi dikkate almadan tek başına tasarrufta bulunmak istiyor. Ilısu Barajı ile yan yana yürüyerek hem kamu vicdanı hem de kendisi ile çelişiyor. Konu hakkında asıl yanlış bilgilendirilen kişi Başbakan’ın kendisidir. Tarihi bir yanlışa imza atmamak için Başbakan’ın Doğa Derneği gibi bu baraja bilimsel nedenlerle karşı çıkan kurum ve kişileri dinlemesi zorunludur.”


Birgün ve Batman Çağdaş gazeteleri.
17 ekim 2009