Hasankeyf Sorusu: O da Vatan Toprağı Değil mi?

Yakında Ilısu Barajı'nın suları altında kalacak tarihi Hasankeyf ilçesini gezen Tarihi Kentler Birliği Başkanı Mehmet Özhaseki, kentin baraj projesinin değiştirilerek korunmasını istedi ve "Bir avuç toprak için can vereceğimizi söyleriz, ama o güzelim tarihi eserleri koruma noktasında çok ihmalkârız" diye sitem etti.

Mardin'in Midyat ilçesinde düzenlenen 'Uygarlıkların Buluştuğu Coğrafyada Yerel Kalkınma' seminerine katılan Tarihi Kentler Birliği üyeleri, daha sonra Batman'ın Hasankeyf ilçesini ziyaret etti. Birlik üyelerine kenti, Mardin Belediye Başkanı A. Vahap Kusen gezdirdi.

Daha küçük barajlarda Hasankeyf korunabilir
Gezinin önceden planlandığını ve baraj tartışmasıyla ilgisi olmadığını belirten birlik başkanı ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise şunları söyledi:

"Vatan toprakları üzerinde nutuk atarken, bir avuç toprak için can vereceğimizi söyleriz, ama o güzelim tarihi eserleri koruma noktasında son derece, müthiş derece bir ihmalkârlık içindeyiz. İşte onlardan birisini bugün burada görüyoruz. Zaten şu haliyle bırakırsak birkaç yıl sonra birçok tarihi eser kaybolacak. Burada baraj kurulması fikri var. Baraj mutlaka yapılmalı, ama bu tarihi eserler de yok olmamalı. Daha küçük barajlar yapılarak Hasankeyf'i aradan çıkarmak en doğru fikir. Belki birtakım eserleri taşıyarak korumak mümkün ama şu yaşadığımız ortamı veremez."

Belediye Başkanı Kusen de ilçede 6 bin mağara bulunduğunu belirterek, "Hasankeyf tarihte mağara sakinlerinin başkenti olarak bilinir. 1970'e kadar bu mağaralarda yaşıyorduk. Mutlaka bu tarihe sahip çıkılmalı" dedi.

Radikal Gazetesi
11 eylül 2006