Hasankeyf için baraj içinde baraj formülü

-Bulgaristan`in `Hasankeyf`i olan Antik Odrissia devletinin baskentinin sular altinda kalmamasi için hazirlanan proje, UNESCO büyük ödülünü kazandi.

-Prof. Ahmet Vefik Alp, Bulgar mimar Tilev`in antik kenti baraj içinde 420 metre çapli dairesel duvar içine alan projesinin Türkiye`de Hasankeyf ve Zeugma için uygulanabilecegini söyledi.

ANKARA(ANKA)- Anavatan Partisi Genel Sekreteri Muharrem Dogan`in Ilisu Baraji`nin kotunun 510 metreden 479 metreye düsürülmesi halinde su altinda kalmaktan kurtarilacagi yönündeki önerisiyle Hasankeyf yeniden gündeme gelirken, benzer bir sorun yasayan Bulgaristan`da hazirlanan bir proje Hasankeyf için de umut olabilecek.

Mayis ayinda Sofya`da yapilan Dünya Mimarlik Triennali`ne katilan DYP GIK üyesi, kentbilimci Prof. Ahmet Vefik Alp, ANKA`ya kendisinin de içinde bulundugu jürinin Fransa, Malta ve Bulgaristan`dan gelen 3 projeye Büyük Ödül verdigini anlatti.

Bulgar Profesör Mimar Jeco Tilev`in UNESCO büyük ödülünü kazanan `Seuthopolis` projesine dikkat çeken Alp, söyle dedi:

`Türkiyemizin yöneticeleri, bilim adamlari, düsünenleri, bizler günlük menfaatler, kavgalar, dedikodularla ugrasip Bergama da Allianoi, Dicle de Hasankeyf, Firat ta Zeugma antik kentlerinin baraj insaatlari nedeniyle sular altinda kalis sürecini çaresiz seyrederken komsu Bulgar`in ayni kadere mahkum olmus bir antik kenti kurtarmak için hazirladigi proje Jürinin oybirligi ile hiç tartismasiz Büyük Ödüllerden bir tanesine layik görüldü.`

Prof. Tilev`in projesine iliskin bilgi veren Prof. Alp, söyle konustu:

`Seuthopolis projesiyle Mimar Jeco Tilev 1950 li yillarda baraj gölü nedeniyle sular altinda kalan kültürü hem kurtariyor hem de turistik bir tesis yaratarak gelir elde ediyor. Antik Odrissia Devletinin Baskenti, Kral III. Seuthes in sehrinin geçmisi MÖ 4`ncü yüzyila dayaniyor. Filibe`nin kuzeyinde Koprinka Baraji`nin su toplamasiyla suni göl altinda kalan antik kent 420 metre çapli bir dairesel duvar içine aliniyor. Dairesel bir dalgakiranin ortasinda kalan sular bosaltildiktan sonra tarih temzilenip dünya kültürüne geri verilirken çevredeki dairesel yapi oteller, lokantalar, müzeler ile zengin bir kültürel ve turistik tesis olusturuyor. Projenin gerçeklesmesi bulunacak finansman fonlarina bagli. AB yolundaki Bulgaristan bu konuda zorlanmaz herhalde. Ancak düsüncesi bile yeterli. Mesele Örümcek kafalarin yerini berrak beyinlerin almasi. Özetle, Komsu kismetse bir tasla iki kus vuracak. Hem kültürüne sahip çikacak, hem turizm yapacak.`

Prof. Alp, Bulgar meslektasinin projesinin Hasankeyf ve Zeugma`nin sular altinda kalmamasi için kullanilabilecegini anlatirken `Antik kalintilarin baraj içindeki konumuna göre Prof. Tilev`in proje anlayisi farkli biçimlerde uygulanabilir` dedi.

(ANKA)
16.8.2006