Erdoğan: Hasankeyf'i yok edecek kadar
vatana ihanet içerisinde olamayız

Diyarbakır’da GAP Eylem Planı’nı açıkladığı sırada Hasankeyf'in yok olmasına izin vermeyi vatan hainliği olarak tanımlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hasankeyf'i yok edecek Ilısu baraj projesine değinmedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin Hasankeyf'i kurtarma çalışmalarını 'Hasankeyf Yok Olacak' diyenlerin suistimal ettiğini ifade etti. Erdoğan Diyarbakır'daki konuşmasında, “Batman'da Hasankeyf kazı kurtarma sit alanı projesini süratle bitireceğiz. Bunu da suiistimal ediyorlar. Yalan söylüyorlar. Hasankeyf'i yok edecek kadar vatana ihanet içerisinde olamayız” dedi.

Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken konu hakkında yaptığı açıklamada, “Ne Hasankeyf, ne de Dicle Vadisi’ndeki doğa, kurtarma kazısıyla veya taşınarak korunamaz. Hasankeyf’in taşınarak koruyacağını iddia edenler ve projelendirenler, Başbakan’ı tarihi bir hataya sürüklüyorlar. Diyelim ki kazılardan çıkan bir kaç eseri taşıdınız, diyelim ki camileri ve köprüyü de taşıdınız. Peki, köprünün altından akan Dicle nehrini, burada yaşayan milyonlarca canlıyı ve Hasankeyf’i Hasankeyf yapan kaya uygarlığını nasıl taşıyacaksınız? Hasankeyf yok edilebilir, ancak taşınamaz. Vatan nasıl taşınamazsa, Hasankeyf de taşınamaz” dedi.

Doğa Derneği Kampanya Koordinatörü Erkut Ertürk ise, “Biz Sayın Başbakan’ın Hasankeyf hakkında söylediği bu sözlerden sonra Ilısu barajı gibi bir projeye izin vermeyeceğine inanmak istiyoruz” dedi.

Yapılan çalışmalara göre Ilısu barajıyla birlikte bölgedeki 300’den fazla arkeolojik alandan 83’ünün, bununla birlikte bölgeye has onlarca türün yuvalanma ve üreme alanlarının da sular altında kalacağını vurgulayan Ertürk, “Dolayısıyla, Ilısu Baraj projesinin vaat ettiği gelecek, binlerce yıllık tarihin ve benzersiz doğal alanların yok olmasıdır. Hasankeyf’i yok etmemenin tek yolu Ilısu baraj projesini iptal etmek ve bölgeyi UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dâhil etmektir” dedi.

http://www.yapi.com.tr
28 mayıs 2008