DSİ'nin Hasankeyf ısrarı

Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesini sular altında bırakacak Ilısu Barajı'nın yapım ihalesinin iptal edilmesi için açılan davanın reddedilmesi istendi. DSİ, verdiği dilekçede, Ilısu projesinin GAP'ın en önemli ayaklarından biri olduğunu öne sürdü.

DİYARBAKIR- Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Batman'ın tarihi Hasankeyf İlçesi'ni sular altında bırakacak Ilısu Barajı'nın yapım ihalesinin iptal edilmesi için açılan davanın reddedilmesini istedi. Kemal Vuraldoğan adlı bir üniversite öğrencisi tarafından Batman'ın tarihi ilçesi Hasankeyf'in sular altında kalmasını önlemek amacıyla Ilısu Barajı'nın yapım ihalesinin iptaline yönelik açılan davada, DSİ Genel Müdürlüğü ikinci kez cevap dilekçesi verdi. Ankara İdare Mahkemesi aracılığıyla Diyarbakır İdare Mahkemesi'ne gönderilen dilekçede, Ilısu ve Hidroelektrik Santralı Projesi'nin, bölgenin uzun vadeli kalkınma planının temel unsuru olan GAP'ın en önemli projelerinden biri olduğu belirtilerek, tamamlanması durumunda barajın Türkiye'nin 4. büyük hidroelektrik santralı olacağına işaret edildi. Ilısu Barajı Hidroelektrik Santralı'nın Türkiye'nin enerji açığını kapatmada büyük yarar sağlayacağı, üretilen enerjinin Atatürk Barajı'nın yüzde 55'ine, Türkiye'de üretilen toplam elektrik enerjisinin ise yüzde 5'ine eşit olacağı bildirilen dilekçede, şu görüşlere yer verildi:

"Enerji alanında ileriki yıllarda ciddi bir enerji krizi ile karşılaşılmaması için bu alanda çok büyük yatırımlar yapılması açıkça görülmektedir. Ilısu Hidrolektrik Santralı ile yılda 3 milyar 830 milyon ve bu baraja bağlantı tesisi olan Cazibe Santralı ile de 1 milyar 200 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretilmesi planlanmaktadır. Bu da çok büyük bir rakamdır."

Kültür varlıklarının korunması

Dilekçede, proje kapsamındaki arkeolojik kültür varlıklarının kurtarılması için Kültür Bakanlığı denetiminde çalışmalara başlandığı ve bu kapsamda projeye DSİ Genel Müdürlüğü'nce, 1998 yılında 39 milyar 500 milyon lira, 1999 yılında ise 200 milyar lira aktarıldığı da kaydedilerek, bunun baraj bitene kadar artırılarak devam edeceği belirtildi. Dilekçede, şunlar kaydedildi:

"Avrupa Arkeolojik Kültür Mirasını Koruma Sözleşmesi doğrultusunda kamu yararı bulunan büyük projelerin uygulanmasında, belgeleyerek koruma ilkesi gözönüne alınmıştır. DSİ'ce Hasankeyf'te çalışmalar başlatılmış olmasaydı, zamana ve yörenin iklim koşullarına yenik düşmüş durumdaki arkeolojik kalıntılar göz göre göre yok olacaktı. Halbuki yürütülen çalışmalar sonucu, bu eserlerden yerleşimde muhafazası olanlar yerinde muhafaza edilecek, taşınabilecek durumdakiler ise uygun yerlere taşınacaktır. Taşınamayanlar arşivlenerek gelecek nesillere aktarılacaktır. Baraj yapılırken kültür zenginliğinin yok edilmemesi için azami gayret sarf edilmiş ve edilecektir."

Yeni Şafak gazetesi,
18 mart 2000