Hasankeyf'e emsal karar

Allianoi Girişim Grubu Üyesi Av. Hilal Küey, Danıştay'ın Allianoi'nin mille örtülmesi ve ardından baraj sularına gömülmesini öngören karar ile ilgili 'Yürütmeyi durdurma kararı' almasının önemli olduğunu belirterek, bu kararın Hasankeyf için de emsal bir karar olduğunu söyledi.

Allianoi Grişim Grubu, Allianoi ile ilgili Danıştay'ın aldığı 'Yürütmeyi Durdurma Kararı'na ilişkin Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bulunan Mülkiyeliler Birliği binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü Alime Mitap, Allianoi Girişim Grubu eski Dönem Sözcüsü av. Hilal Küey, EGEÇEP eski Dönem Sözcüsü Erhan İçöz ve Mülkiyeler Birliği temsilcileri katıldı.

'Allianoi'nin oldubitti sulara gömülmesinin önüne geçildi'

Toplantıda konuşan Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü Alime Mitap, Allianoi'nin mille örtünmesi ve ardından baraj sularına gömülmesini öngören İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nun 10 Ekim 2007 tarihli kararı hakkında Danıştay'ın davalı Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın savunmasını dahi almadan yürütmeyi durdurma kararını verdiğini belirtti. Yürütmeyi durdurma kararı ile Allianoi'nin oldubitti ile sulara gömülmesinin önüne geçildiğini vurgulayan Mitap, 'Allianoi'yi yok edecek tüm işlem ve karaların hukuka aykırı olduğu artık kesinleşmiştir. Bundan böyle Allianoi Antik Sağlık Yurdu'nu yok edecek her türlü işlemi yapan, eylemde bulunan kamu görevlilerinin hukuksal ve cezai sorumluluğu olacaktır' dedi.

'Kültür Bakanlığı uygar değerleri yok ediyor'

Allianoi Girişim Grubu eski Dönem Sözcüsü Av. Hilal Küey ise Danıştay'ın hukuki ihlali görerek, karar verdiğini ifade ederek, Kültür Bakanlığı'nın bu karara saygı gösterip tüm çalışmalarını acilen durdurması gerektiğini söyledi. Uygar millet, uygar devletler seviyesine ulaşmak için bu kültürel değerlere sahip çıkılması gerektiğini kaydeden Av. Küey, 'Allianoi'nin mille örtülmesi ve ardından baraj sularına gömülmesini öngören kararı hakkında Danıştay'ın 'Yürütmeyi Durdurma Kararı' önemli bir karardır. Bu karar Hasankeyf için de emsal bir karardır' diye konuştu.

Gündem gazetesi,
24 tammuz 2009