Bakan Eroğlu: Hasankeyf bölgesinin
sular altında kalması 6 yılı bulacak

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ilısu Barajı yapım çalışmalarının tamamlanmasının ardından Hasankeyf bölgesinin su altında kalmasının 6 yılı bulacağını söyledi. Bölgenin turizm merkezi haline gelmesini istediklerini belirten Eroğlu, "Bu amaçla, yeni yerleşim yerine ilişkin projeyi 2 yılda bitirmeyi planlıyoruz" dedi.

Tarihi Hasankeyf bölgesinin de su altında kalmasına neden olacak ılısu Barajı yapım çalışmalarına ilişkin brifing almak için TOKİ'ye gelen Bakan Eroğlu, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile basın toplantısı yaptı.

Ilısu Barajı'nın elektrik enerjisi üretimine büyük katkı sağlayacağını belirten Eroğlu, hidroelektrik üretim çalışmalarının çevreci boyutunun da önemli olduğunu söyledi. Konuyla ilgili tüm bakanlıklar ve kuruluşların temsilcileriyle toplantı yaparak, baraj inşaatı başlamadan önce bölgeye yönelik tüm planların tamamlandığını anlatan Eroğlu, bölgedeki mimari dokuya uygun bir inşaat tarzı benimsendiğini kaydetti. Eroğlu şunları söyledi: ''Hasankeyf, bölgenin turizm açısından yıldızı olacak. Tarihi eserler kurtarılıp iki ayrı müzede sergilenecek. Müzelerin biri kapalı biri açık olacak. Kapalı müzede küçük tarihi eserler, açık olanda ise büyük tarihi eserler sergilenecek. Barajın bir başka faydası da burada ortaya çıkıyor. Baraj inşaat çalışması sırasında toprak altında kalan çok sayıda eser de bulunacak.'' Eroğlu, su altında kalacak tarihi eserlerin ya taşınacağını ya da benzerlerini yapılarak müzelere konulacağını ifade ederek, ''Bu projeye, 25 milyon avro ayırdık. 54 milyon dolar da ilave kaynak ayırmak söz konusu.'' dedi.

Yeni Hasankeyf'in ülkenin en güzel yerleşim alanı olacağını' ifade eden Bakan Eroğlu, bölgeye yakışır bir plan hazırlandığını söyledi. Eroğlu, ''Kentin yeni yerleşim planında her şeyi düşündük. Kültür parkı olacak alan Sarayburnu'na benzeyecek. Stadyum, kapalı spor salonları, parklar bulunacak" diye konuştu.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eroğlu, bir soru üzerine, Hasankeyf'te oturanların istimlak bedellerinin ödeneceğini, evi kullanılmayacak durumda olan vatandaşlara ödenecek istimlak bedelinin TOKİ'ye yatırılacağını, kalan bedelin ise 15 taksite bölüneceğini bildirdi. ''Proje ne zaman tamamlanacak?' sorusuna Eroğlu, ''Hasankeyf bölgesinin su altında kalması 6 yılı bulacak. Bölgenin turizm merkezi haline gelmesini istiyoruz. bu amaçla, yeni yerleşim yerine ilişkin projeyi 2 yılda bitirmeyi planlıyoruz.'' cevabını verdi.

11 eylül 2008, gazetelerden