Gertrude Bell'in objektifinden
98 yıl önceki HasankeyfGertrude Bell, 1868-1926 yılları arasında yaşamış ünlü bir tarihçi, fotoğrafçı ve gezgin. ABD'de doğmuş ancak ailesi raha sonra İngiltere'ye göç etmiş. Tarih öğrenimini, Oxford Üniversitesi'nde yaptıktan sonra dünyada pekçok ülkeyi gezerek, günlükler tuttu, tarihi eserleri inceleyip fotoğraflarını çekti.

1900-1918 yılları arasını kapsıyan gezilerinde 7 bin adet fotoğraf çekmiş ve 1600 sayfalık günlükler tutmuştur. Newcastle Üniversitesi, 4 yıl süren ve 1985 yılında tamamlanan bir çalışma sonunda Bell'in tüm fotoğraf ve günlükleri internette bilim dünyasının hizmetine açılmıştır.

Antikkent Hasankeyf’in 1911’de çekilmiş ve daha önce yayınlanmayan fotoğrafları ortaya çıktı.

İngiliz Arkeolog Gertrude Bell’in (1868-1926) 1911 yılında İngiliz sömürüsü altında olan Ortadoğu ülkelerini ziyareti sırasında Irak’tan Mardin’e geçmiş, oradan da Hasankeyf’e uğramıştı. 1911 yılının Nisan ayında geldiği Hasankeyf’e hayran kalan İngiliz bayan Arkeolog Gertrude Bell, Hasankeyf’i ve Hasankeyf’lilerin yaşamlarını çektiği fotoğraflarla ölümsüzleştirmişti. Bell, aynı yıl İngiltere’ye dönmüş, fakat çektiği fotoğrafları saklamıştı.
 

Gertrude Bell bu fotoğraf çekme ve araştırma çalışmalarının yasınıra İngiltere istihbarat örgütüne bağlı olarak da çalışmıştır


FOTOĞRAFLAR 71 YIL SAKLANDI

1926 yılında yaşama veda eden Gertrude Bell’in sakladığı fotoğraflar 1982 yılına kadar bulunamamıştı. 71 yıl sonra bulunan fotoğraflar bir albümde toplanarak Londra’da bir müzede korundu. 24 yıl müzede koruma altına alınan Ortadoğu ülkeleri ve Hasankeyf’ten yaşam kesitlerinin bulunduğu binlerce fotoğraf 2007 yılı başlarında bir internet sitesinde yayınlandı. Yüze yakın Hasankeyf fotoğrafının yer aldığı sitede Hasankeyflilerin Osmanlı dönemindeki yaşam tarzından ilgi çekici kareler yer alıyor.

Gertrude Bell'in tarihi
Hasankeyf fotoğrafları
için lütfen tıklayınız.