Guardian:
"Ilısu'nun fişinin çekilmesi
Türkiye'ye ağır darbe"

The Guardian Gazetesi, Kredi Garantisi Veren Ülkelerin, "Sert Tartışmalara Neden Olan Ilısu Baraj Projesinin Fişini Çekerek Çevrecilere Bir Zafer Sağlarken Türkiye'nin (Bölge) Ekonomisini Canlandırma Planlarına Ağır Bir Darbe İndirdiği" Yorumunu Yaptı.

Alman, Avusturya ve İsviçre hükümetlerinin, Türkiye'nin Ilısu projesinden desteğini çekmesi, çevrecilerin Türkiye'ye karşı kazandığı bir "zafer" olarak yorumlandı. İngiliz The Guardian gazetesi, söz konusu ülkelerin, "sert tartışmalara neden olan baraj projesinin fişini çekerek çevrecilere bir zafer sağlarken Türkiye'nin (bölge) ekonomisini canlandırma planlarına ağır bir darbe indirdiği" görüşünü dile getirdi.

The Guardian'ın Türkiye muhabiri Robert Tait, "Kredi garantisi verenler 1.1 milyar sterlinlik Türk barajının fişini çekerken çevreciler kutlama yapıyor" başlıklı haberinde şu görüş de yer aldı:

"Kredi garantilerini veren kuruluşlar, sert tartışmalara neden olan baraj projesinin fişini çekerek çevrecilere bir zafer sağlarken Türkiye'nin (bölge) ekonomisini canlandırma planlarına ağır bir darbe indirdi."

Alman, Avusturya ve İsviçre'nin kredi garantisi kuruluşlarından oluşan konsorsiyumun, Ilısu projesinin durdurulması emrini verdiğini belirten gazete, kararın, müteahhitlik şirketlerinin proje çalışmalarını durdurmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini kaydetti.

İngiliz gazetesi, çevrecilerin projenin 80 civarında kent ve köyü ile çok büyük bir tarım alanının yanısıra, Hasankeyf gibi tarihi kalıntıların kaybına da yol açacağına işaret ettiklerini belirtti.

Buna karşın AKP hükümetinin, projenin, yoksulluk ve PKK sorunu nedeniyle çok olumsuz etkilenen bölge için "hayati" önem taşıdığını, arkeoloji eserlerinin kaybedileceği iddialarının doğru olmadığını söylediğine de dikkat çekilen haberde sigorta garantilerinin askıya alınması kararının söz konusu üç ülkenin hükümetlerince alındığı ifade edildi.

Haberde üç hükümetin, projenin Dünya Bankasınca çevre, tarihi eserleri, komşu ülkeler ve bölge halk gibi unsurlara ilişkin 150 koşulu yerine getirmesi gerektiğini düşündükleri de yazıldı.

-TÜRKİYE KOMŞULARIYLA GEREKLİ İSTİŞARELERİ YAPMAMAKLA SUÇLANIYOR-

The Guardian, Almanya'nın, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Erich Stather'in Türkiye'yi "küçük oyunlar" oynamakla suçladığına dikkat çekti.

Almanya'nın, Türkiye'nin, Dünya Bankası koşullarının nasıl yerine getirileceği konuşulurken kamulaştırma işlemlerini sürdürdüğünü söylediğini kaydeden gazete Türkiye'nin, ayrıca proje ile ilgili komşuları Irak ve Suriye ile gerekli istişareler yapmamakla suçlandığını da belirtti.

(ANKA)
Temmuz 2009