Hasankeyfliler: Jet Ski İstemiyoruz, Açız

Ilısu Barajı yapımını üstlenecek Nurol firması yetkilisi Yunus Bayraktar, "Barajla birlikte sizler jet skilerle tanışacaksınız. Daha ne istiyorsunuz?" sözlerine Hasankeyfliler büyük tepki gösterdi; "Jet ski de ne? Biz açız" dediler. Ilısu Barajı projesinin tanıtımını antik kent Hasankeyf'te bir kahvede halka yapan Devlet Su İşleri (DSİ) ve Nurol firması yetkililerinden Yunus Bayraktar ile Hasankeyfliler arasında tartışma çıktı.

Yetkililer Hasankeyflilerin barajla ilgili itirazlarına ""Eğer baraj gerçekleşirse sizler su sporlarıyla tanışırsınız. Turistleri jet skilerle dolaştırırsınız" cevabı gelince, Hasankeyfliler de "Tarihi eserleri nasıl taşıyacaksınız? Ayrıca biz jet ski istemiyoruz. Açız" dedi.

Köprü başında su sporu projesini tartıştılar

DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Kılıç, DSİ Kamulaştırma Daire Başkan Yardımcısı Gülabi Polat ve Nurol firması yetkilisi Yunus Bayraktar, Ilısu Baraj gölü tehdidi altındaki Hasankeyf'te, baraj tanıtımı ile ilgili toplantıda ilginç tartışmalar yaşandı.

Bayraktar: Su sporlarıyla tanışacaksınız

Hasankeyfliler, Dicle nehri üzerindeki köprü başındaki kahvede Hasankeyflilerle toplantı yapan Nurol firması ile DSİ yetkililerine birçok soru sordular. Tartışmaların da yaşandığı toplantıda konuşan Nurol firması yetkilisi Bayraktar, "Eğer baraj gerçekleşirse sizler su sporlarıyla tanışırsınız. Buraya yatlar, tekneler dolup taşıyacak. Jet skiyle turistleri dolaştırırsınız. Hasankeyf'in batıda reklamı daha iyi olur. Bu sizin için iyi bir fırsattır. Su sporlarından çok kazanırsınız" sözleri Hasankeyflilerin tepkisine neden oldu.

İlçe sakinleri de şunları söyledi:
"Jet-Ski'nin ne olduğunu bilmiyoruz. Bizler açız. Türkiye'nin en fakir ilçesi Hasankeyf'tir. Su sporlarıyla bizi kandırmayın. Şayet siz bu barajı gerçekleştirirseniz, şirketiniz olumlu yönde tarihe geçecektir. Tarihi eserleri nasıl taşıyacaksınız. Karnımız açken bize Jet ski alın diyorsunuz. Her gelen Hasankeyf için bir şey söylüyor. İşsizliğin inim inim inlettiği bir yerde su sporlarından söz etmek ne kadar doğrudur."

"12 bin yıllık tarihi nereye götürüyorsunuz?"

Hasankeyfliler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce antik kent Hasankeyf'in korunacağı yönde sözlerini anımsatınca, DSİ ve firma yetkilileri "Başbakan Hasankeyf için ne söylemişse biz bilmiyoruz. Onlar politikacı" dediler.

Hasankeyfliler, bunun üzerine Ankaralı konukları kınadı.

"12 bin yıllık tarihi nereye götüreceksiniz? Bu bir suçtur. Biz sizi durduracağız. Demokratik haklarımızı kullanarak, tarihin sulara gömülmesini engelleyeceğiz" diyen Hasankeyfliler, projenin halka danışılmadan yapılmasından ve aceleye getirilmesinden duydukları rahatsızlığı ise şöyle aktardılar: "Yeni yerleşim alanının, eski yerinden yasa gereği 5 kilometre uzakta olması gerekiyor. Ancak yeni yerleşim alanındaki mesafe 2 kilometreyi bile bulmuyor. Yani yeni alan yine SİT kapsamı içine giriyor.

"Bu projenin bu kadar aceleye getirilmesine anlam veremiyoruz. Bu çalışmalar yapılırken, Hasankeyflilere danışılmaması da düşündürücüdür. Halkın destek vermediği bu barajın yapımını kimse istemiyor. 50 yıldır demode olan barajda diretmenin anlamı yok."

http://www.bianet.org
02 ocak 2006