Hasankeyf Köstebek Yuvasına Döndü

Batman'ın tarihi ilçesi Hasankeyf'te, 8 ayrı üniversitedeki asistan ve arkeologlarla birlikte kazı çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Abdulselam Uluçam, tarihi eserlerin defineciler tarafından tahrip edildiğini söyledi. Bazı çevrelerin Hasankeyf'i sahiplenmek isterken zarar verdiğine de işaret eden Prof. Dr. Uluçam, "Ulu caminin tonozunu geçen yıl Diyarbakır'dan gelen bir grup genç yıktı. Çevreciler burada etkinlik gerçekleştirirken, tarihi eserlerin ortasına  çöp bırakıyor. Hasankeyf nasıl olsa sular altında kalacak düşüncesiyle her taşın altında defineciler altın arıyor" dedi.

Kazı çalışmaları sorumlusu Prof. Dr. Abdulselam Uluçam, Ilısu baraj gölü altında kalacak diye definecilerin Hasankeyf'e büyük tahribat verdiğini söyledi.
 
Prof.Dr. Uluçam, "Hasankeyf su altında kalacak diye birileri her taşın altında define arıyor. Bu manzara bizi üzüyor. Geçen yıl sözde 'Hasankeyf'i kurtarmaya geldik' diye ilçeye gelen bir grup genç, Ulu Cami'nin tonozlarını yıktı. Yine etkinlik yapan yerli ve yabancı turistler tarihin ortasına çöp bırakıyor. Herkes Hasankeyf'ten söz ediyor. Fakat korumaya yönelik hiçbir katkıları olmuyor. Hasankeyf'e müdahale edilmezse 5 yıllık gibi bir ömrü kaldı. Bu tarihi eserlerin de bir süresi var" diye konuştu.

Neolitik döneme kadar uzanan ve 8 bin yıl öncesinin tarihi yapıtlarını kazılarda ortaya çıkardıklarını hatırlatan Prof. Dr. Uluçam şunları söyledi:

"Helenistik döneme ait 8 bin mağarada tespit ettiğimiz araştırmalarımıza göre 80 bin kişi barınmış. 130 yıl süreyle Artukoğulları'na başkentlik yapan Hasankeyf'in Ilısu Barajı altında kalması bizi üzer. Amacımız baraj yapılsa bile buranın bir bölümünü kurtarmak ve belgelemektir. Gönlümüz buranın korunmasıdır. Başbakan sayın Recep Tayyip Erdoğan'a Hasankeyf'teki son durum hakkında bilgi verememenin burukluğu içindeyiz. Sadece rapor halinde yapılabilecekleri ilettik. Sayın Başbakan'a Hasankeyf konusunda geniş kapsamlı bir brifing de vermek benim tek arzumdu. Ama bir türlü bu ortam oluşmadı."

Bu arada, 4 Ağustos'ta Hasankeyf'in son durumu hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılacağı toplantıya kazı sorumlusu Prof. Dr. Uluçam da davet edildi.

CNN Türk
21 Temmuz 2008