Hasankeyf için çalışma başladı

Hasankeyf`te hangi tarihi eserlerin taşınıp taşınmayacağına karar verecek olan ve 25 kişiden oluşan Bilimsel Kurul incelemelerine başladı.

DİYARBAKIR- Hasankeyf`te hangi tarihi eserlerin taşınıp taşınmayacağına karar verecek olan ve 25 kişiden oluşan Bilimsel Kurul incelemelerine başladı. Hasankeyf`teki kazıların Başkanı Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, bilimsel kurul üyelerinin de kendileri gibi `eski kültürel dokunun taşınmasının imkansız olduğu` görüşünde olduklarını açıkladı.

Aralarında, Tarih, Çevre ve Değerlendirme Merkezi(TAÇ-DAM) Başkanı Prof. Dr. Numan Tuna`nın da bulunduğu 25 kişilik Bilimsel Kurul üyeleri, Ilısu Barajı tehdidi altındaki Hasankeyf`te incelemelerde bulundu. İhracat kredisi veren Almanya`dan Prof. Dr. Margrede Vesb, Avusturya`dan Prof. Dr. Klaus Nohlen, Prof. Dr. Hayat Erhara ve DSİ Genel Müdürlüğü uzmanlarından oluşan 25 kişilik bilimsel kurul, Hasankeyf`te yeni yerleşim yeri başta olmak üzere bir dizi incelemelerde bulundu.

Hasankeyf kazılarından sorumlu Prof. Dr. A. Selam Uluçam`ı kazı yerinde ziyaret eden heyet, peş peşe soru yöneltti. Hasankeyf`in son durumu hakkında bilimsel kurula bilgi veren Uluçam, `Belgeleme, röfle ve restorasyon çalışmalarına 2005 yılına kadar bitirilmesinin gerektiğini rapor halinde Bakanlığa bildirdik. Maalesef bu mümkün olmadı. Eski kültürel dokunun taşınması imkansız gibi. Bu eserlerin akua parkına dönüştürülmesi daha uygun olur` dedi.

Hasankeyf`te 3 gün incelemelerde bulunan 25 kişilik bilimsel heyette yer alan TAÇ-DAM Başkanı Prof. Dr. Numan Tuna, Almanya, Avusturya ve İsviçre`nin baraj için kredi vermesi için şart koştuğu 153 maddeye uyulup, uyulmadığını yerinde araştırdıklarını ifade ederek, `Yabancılarla birlikte hazırlayacağımız raporu önümüzdeki günlerde internet sayfamızda kamuoyuna duyuracağız. Sözleşme hükümlerine uyulup, uyulmadığına heyet çok yönlü araştırıyor. Şu anda bir şey söylemek yanlış olur. Ama kredi teminatı veren kuruluşların temsilcileri herkesten görüş alıyor. Eğer bir kural ihlal edilirse yabancıların kredi vermesi oldukça zorlaşır. Yeni yerleşim biriminden tutun da Ilısu baraj havzası alanındaki eski büyük ve tarihi yerlerin tümünde incelemelerimiz sürüyor. Bu projenin uluslar arası kriterlerine uygun olması gerekiyor` dedi.

Hasankeyf`e 2 kilometrelik uzaklıktaki Raman Dağı eteğindeki yeni yerleşim alanı ile kültürel park alanında incelemelerde bulunan bilimsel heyet, DSİ Diyarbakır Bölge Müdür yardımcısı Hasan Kılıç`tan bilgi aldı. Kılıç, Ilısu barajının tamamlanması halinde yılda yağışlarla birlikte 11 milyar metreküp suyun toplanacağına dikkat çekti.

Kılıç`ın bilgilerinden tatmin olmayan Avusturyalı Prof. Dr. Klaus Nohlen, `Bu kadar suyun burada toplanacağını söylüyorsunuz, ama bu bölge kuraklıktan kavruluyor`dedi. DSİ yetkilileri, Ilısu barajının sadece enerji amaçlı olacağını söyleyince, Avusturyalı Prof. Dr. Norhen, `Suyu burada toplayabilirsiniz ama tarihi eserleri taşıyamazsınız. Eski tarihi eserleri yerinde korumak zorundasınız` dedi.

Yeni yerleşim biriminin bol bol görüntülerini çeken bilimsel kurul heyeti, arazilerin bir bölümünün hazineye ait olmamasının da sorunları beraberinde getireceğini söyledi.

Almanya Euler Hermes, Avusturya OeKB ve İsviçre`nin and Serv konsorsiyum şirketlerinin kredi desteği için yeşil ışık yaktığı, Ilısu barajının altında kalacak olan tarihi Hasankeyf ilçesindeke konutlar için DSİ, bir dizi hazırlığa start veridi. İlçeye 2 kilometre uzaklıktaki yeni yerleşim alanında yol çalışmalarına greyder ve kazıcılarla hız verdi.

 DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Kılıç, bir bölümü hazineye ait olan alana TOKİ`nin ilk etapta bin konutluk örnek evler yapacağını söyledi.

http://www.turkiyeturizm.com
18 ağustos 2008