m
Suzan Sabancı Dinçer:'Bundan sonra Ilısu
benzeri örnekleri bizde göremezsiniz'

Funda ÖZKAN
funda.ozkan@radikal.com.tr

Hasankeyf’e gönül verenlerin, gelecek kuşaklara da miras kalmasını isteyenlerin Ilısu Barajı‘na karşı mücadelesi devam ediyor. Baraja kredi sağlayacak iki banka Akbank ve Garanti Bankası‘a karşı, Internet ortamında da kampanya yürütülüyor.

Önceki gün Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ile birlikteydik.
İlk defa Türkiye’de bir bankanın kaleme aldığı ‘Sürdürülebilirlik’ raporunu biz bir grup gazeteciye anlatırken, Suzan Sabancı Dinçer “Çocuk işçi çalıştırana kredi vermeyeceğiz” dedi.

Bir de şunu:

“Çevreye zarar verdiği tespit edilen yatırımlara da kredi vermeyeceğiz.”
Ilısu Barajı‘nı sormak şart.

Suzan Sabancı Dinçer, “Devletin projesi. Bizim tutumumuz belli. Türkiye gelişiyor. Hepimizin memnun olması lazım, bazı kavramlar önem arz ediyor artık. Herkesin ayak uydurması, saygı duyması lazım. Kamuoyunda bir duyarlılık var. Bizim gibi kurumlar öncelikli göz önünde tutar bu duyarlılığı” diyor.

Suzan Sabancı Dinçer bu sözlerini somutlaştırıyor daha sonra:
“Bankalar kredi verirken, projenin içeriğinin ekonomik dışında ne gibi sonuçlar doğuracağını bilemezler, ihtisas konuları da değildir. Bundan sonra biz, kredi verirken, krediyi kullanacak yatırımın çevre için uygun olup olmadığını da göz önünde tutacağız. Sadece ekonomik değil, çevreye de göz önünde tutarak, çevreye zararı varsa kredi vermeyeceğiz Ilısu benzeri örnekleri artık bizde göremezsiniz.”
Peki Hasankeyf ne olacak?

“Ilısu, devletin projesi, sonuçta başlamış bir proje. Muhatabımız Hazine. Bize, çevre ile ilgili kısımları halledeceklerini söylüyorlar” diyor, Suzan Sabancı Dinçer.

Radikal gazetesi
15 nisan 2010