Hasankeyf taşınacak

Ali Sali

Başbakan Erdoğan, Hasankeyf'in Ilısu Barajı'nın sularına terk edilmeyeceğini
belirterek, bilimin bütün imkanlarını kullanarak taşıyacaklarını söyledi. Erdoğan, Hasankeyf'i kurtarmak için 127 milyon ayırdıklarını açıkladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tarihi Hasankeyf'in baraj suları altında kalacağı iddiasıyla yapılmasına karşı çıkılan Ilısu Barajı'nın temelini attı. Erdoğan, Hasankeyif'in su altında kalmaması için 127 milyon YTL (127 trilyon) ayırdıklarını açıkladı Erdoğan, Mardin'in Dargeçit İlçesi yakınlarında düzenlenen törenle göl hacmi bakımından Türkiye'nin 2'nci, enerji üretimi açısından ise 4'üncü büyük hidroelektrik santralı (HES) olacak Ilısu Barajı'nın temelini attı. Erdoğan, 50 yıldan beri üzerinde çok konuşulan, Ilısu Barajı'nın temelini atacaklarını belirterek, Ilısu Barajı'yla GAP'ın farklı bir hayat bulacağını, Güneydoğu'nun farklı bir zenginliğe kavuşacağını kaydetti.

GELECEK PROJEKSİYONU

Enerji konusunda Türkiye'nin potansiyelinin bugün gelinen noktayla sınırlı olmadığını, çok daha büyük bir potansiyele sahip olduğunu gayet iyi bildiklerini ifade eden Erdoğan, "Gelecek projeksiyonumuzu ülkemizin bütün kaynaklarını harekete geçirmek üzerine kuruyoruz" dedi. Ilısu Barajı'nın atılan temelinin Türkiye'de bölgesel milliyetçilğin kaldırıldığının ifadesi olduğunu anlatan Erdoğan, yıllardır konuşulan ama kağıt üzerinde kalan dev projelerin kendi dönemlerinde hayata geçtiğini, kaydetti.

3.5 YILDIR ZAM YOK

Üç buçuk yıldır elektrik fiyatını artırmadıkları gibi belirli oranlarda indirimler yaptıklarını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: "Çok sıkıntılar çektik. Göreve geldiğimizde akaryakıtın varil fiyatı 22 dolardı, şimdi 75 dolara kadar çıktı. Bütün bunlara rağmen direniyoruz. Doğalgazda ister istemez bazı zamlarımız oldu. Hala elektriğe zam yapmamak konusunda gayret ediyoruz, yine de edeceğiz. Ama zam yapmamız gerektiği anda da bunu milletle paylaşmak durumunda kalacağız" dedi.

İSTİSMAR EDENLER VAR

Başbakan Erdoğan, 'Türkiye için hayati derecede önemi olan Ilısu Barajı konusunu istismar edenler olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Biz kültürel mirasın parayla, pulla ölçülemeyeceğini bilenlerdeniz. Bu durumu istismar etmek isteyenler, buradan kendilerine rol çıkarmak isteyenler var. Bakın bir tarafta artan enerji ihtiyacı, Türkiye'nin aydınlık geleceği var. Diğer taraftan tarih var, kültür var, insanlığın ortak bir mirası var. Bunu bir şekilde uzlaştırmak, barıştırmak ortak bir çözüm bulmak zorundayız. Hiçbirini diğeri için feda etmek söz konusu olamaz.''

HASANKEYF TAŞINACAK

Başbakan Erdoğan, bölge için temin edilen kredinin 25 milyon eurosunu (47 milyon 500 bin YTL) Hasankeyf'in tarihi ve kültürel varlıklarının korunması ve kurtarılması için kullanacaklarını belirterek, yine 53 milyon dolarlık (79 milyon 500 bin YTL) bir bütçenin ise sadece bu işe ayrıldığını anlattı. Bilimin bütün imkanlarını kullanarak yeni bir Hasankeyf'i, bütün bu eserleri farklı bir bölgeye taşımak suretiyle yaşama geçireceklerini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti: "Böylece Ilısu ve Hasankeyf barışıp, el ele omuz omuza Dicle'nin kenarında ve üzerinde bir gerdanlık oluşturacaklar. Tarihi eserlerin kurtarılması, korunması yakın bölgelere taşınması da bu süreçte gerçekleşmiş olacaktır."

Yeni Şafak gazetesi
6 Ağustos 2006