Tarkan, Hasankeyf’ten kaç,
en seksiler listesine gir!

Burjuvası olmayan bir toplumda küçük burjuva oyunları bile tam olarak oynanamıyor tabii.

Aman ha, sanılmasın ki ben burjuvaziyi savunuyorum; kendilerini burjuva sanan, ama aslında küçük burjuva olanların, bu oyunları oynama biçimlerine takığım ben.

Hürriyet
gazetesinin En Seksi 100 Türk anketinin –kendi web sitesindeki- haberinde öyle bir yorum vardı ki, anlayan beri gelsin!

Bu anketi düzenleyenler her kimse, Batı’nın sınıflar kültürü birikimlerini okuyup öğrenip, ‘mademki biz de burjuvayız, oralarda olduğu gibi biz de şovumuzu çekelim, küçük burjuva okurcuklarımızı eğlendirelim’ demişler, kendi aralarında. Kamunun ağzını tatlandıracak bir ünlüler geçidi (listesi) şovlayarak, Türkiye’nin en seksi 50 kadın ve 50 erkeğini seçip, Batı usulü bir medya görevi daha yerine getirmişler.

Tuhaf bir ‘olumsuz kriter’…


İyi niyet gibi görünebilir, ama iyi niyetlerle kötü eserler verilir –hele burjuvan yoksa, bu yüzden de pek yol yordam bilmiyorsan ve medyatik küçük burjuva oyunlarına hevesliysen-.

Ve gelelim Vehbi’nin kerrakesine –ve bu yazının yazılma sebebine-. Hasankeyfli olmanın, Ilısu Barajı’na karşı durmanın, Türkiye’nin en seksileri anketinin içinde olumsuz bir kriter olarak var olması da ne demek yavu?

Tam bir kel alaka!

Hürriyet
gazetesinde yayımlanan En Seksi Yüz Türk haberinde, Megastar’ın Seksapeli Kaçtı ara başlıklı bölümde şöyle deniliyordu:

“Dikkat çeken bir isim var ki gerçekten şaşırtıcı: 22’nci sıradaki Tarkan. Hayır, akla gelmiyor değil. Bilakis oy alıyor. Ama aldığı puanlar hep 1 ve civarı. Totalde işe yaramıyor. Belli ki dengeyi müzikten Hasankeyf gibi sosyal sorumluluk projelerine çevirmek, megastarın seksiliğinden çok şey götürmüş. Acaba bunu bir uyarı kabul eder mi?”


Eder eder merak etmeyin!

Siz söylediğinize göre Tarkan hemen bunu bir uyarı olarak kabul eder ve Hasankeyf’i kurtarma çalışmalarından çekilir; ne de olsa seksi bulunma ihtimalini riske atacak değil ya.. Doğa Derneği ile yürüttüğü çalışmalarını derhal durdurur; böylece on beş bin yıllık bir tarihin, bugün üzerinde yaşayan yüzlerce endemik bitki ve hayvanıyla, o muhteşem kaya uygarlığının yok olup gitmesine kayıtsız kalır –ömrü en fazla 80 yıl kadar olacak bir baraj yapımı için hem de-, sırf seksapeli kurtulsun da yine En Seksi 100 Türk anketinde ilk sıralara yerleşsin diye!

Seksapelsiz militanlar gerek!


Burjuvazi olmadan, elitist olunamayacağının –merkez medyamız dâhil- ne yapılırsa yapılsın suni bir sınıf kültürü, hatta görgüsü bile üretilemeyeceğinin tipik bir ispatı bu trajikomik durum.

Farkında mıdırlar bilmem ama, Hürriyet’in konuyla ilgili haberinin bu bölümünden; seksapelini riske sokmak istemeyenler asla ve asla sosyal sorumluluk projelerinde yer almamalıdırlar ters mantığı çıkıyor düpedüz!

Hasankeyf, Allianoi ve benzeri yüzlerce uygarlık ve doğa merkezi yok olma riskiyle taarruz altındayken, bunların kurtulması için sadece ve sadece seksapelsiz militanlar mı bulmak gerekecek şimdi?

Batı usulü şov oyunları oynanacaksa, hazmedilmemiş olsa da aşırı bir efor sarf edip, bu oyunların kriterlerine göre –özde olmasa da sözde- icraat yapılmasını becermek gerekir bence. Aksi halde bu net örnekte de olduğu gibi merkez medyamızın burjuva şapkası düşer, keli görünür.

Taraf gazetesi,
Telesiyej
25.07.2009