Batman Tarih, Çevre ve Kültür
Sempozyumu'nda Hasankeyf Vurgusu

Batman'da '32. Turizm Haftası' etkinlikleri kapsamında düzenlenen '1. Batman Tarih, Çevre ve Kültür' Sempozyumu'nun sonuç bildirgesi açıklandı.

Sempozyumda söz alan Batman Antik Kent Hasankeyf Kazıları Başkanı ve Konya Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Abdusselam Uluçam, 2860 sayılı kanundan yakınarak bu kanunla insan faktörünün düşünülmediğini söyledi.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü konferans salonunda yapılan sempozyuma Batman Valisi Recep Kızılcık, kurum müdürleri ve yaklaşık 300 profesör ile davetliler katıldı. Sempozyumda bir konuşma yapan Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Abdusselam Uluçam, Hasankeyf'in kültür varlığının yok olduğunu belirterek, "Tüm dünya tarafından Hasankeyf tanınıyor herkes gelip gidiyor ve Hasankeyf adını kullanıyor. Ancak kimse Hasankeyf İnsanını düşünmüyor. Hasankeyf için bir baraj olayı söz konusudur. Bu da Hasankeyf'i yakından ilgilendiriyor. Bu çalışma alanlarının içinde Hasankeyf'in ayrı bir yeri vardır. Kültür varlığı bir yana üzerinde yaşayan insanlar vardır. Kazı alanları içinde değil Hasankeyf'in içinde yaşıyorlar. Bütün bunların yanında maalesef Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın uhdesinde bulunan tabiat varlıkları ile ilgili özel olarak çıkarılmış ve büyük donanımlara sahip 2860 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Yasası insan faktörünü göz önüne almadan düzenlenmiş. Yıllardır içinde yer aldığım arkeolojik kazılarda danışma kurullarında bunu hep gördük ve her zaman dile getirdik" dedi.

Her şeyin insan için olduğunu dile getiren Prof.Dr. Uluçam, "Bu bakımdan tabiat varlıkları içinde yaşayan insanlar aç ise, sefalet içinde ise tabiat varlıklarını ne kıymeti vardır'' şeklinde konuştu.

Uluçam, "Burada Hasankeyf halkının içinde bulunduğu durumdan söz etmek için söz aldım. Hasankeyf halkı çok yakın zamanda yasal bir kararla karşı karşıyadır. Hasankeyf'te yaşayıp da yasal sürece uymadan, ya da yasal prosedüre uymadan orada birkaç işletmeci vardır. Bunların çoğu garip, işsiz gerçekten yoksul insanlardır. Bunlar 2860 sayılı Yasa kapsamından dolayı işgalcilikle yerlerinden edindiler ve bir türlü geri dönemiyorlar. Buna çözüm bulmamız gerekir" diye konuştu.

Hasankeyf'in uluslararası boyutta her gün gündemde olduğunu belirten Kazı Başkanı Prof.Dr. Uluçam, "Hasankeyf'in kültürel varlığı sular altında kalacak diye kıyametler kopuyor. Bölge insanı ile anket yapıldı deniliyor. Hasankeyf insanı şunu diyor bunu diyor. Ben şahsen buna inanmıyorum. Hasankeyf'in kültür varlığı yok oluyor, kimsenin umurunda değil. Herkes Hasankeyf'in adını kullanıyor. Yerlisi yabancısı Hasankeyf'in adını kullanıyor. Kimse Hasankeyf insanını düşünmüyor. Hasankeyf insanı gene aç, gene çaresiz ama herkes onu kullanıyor. Herkes gelip ziyaret edip gidiyor ve Hasankeyf o hali ile bırakılıyor. Elinden tutan yok. Bu sosyal bir gerçektir, kanayan bir yaradır ve bu yaraya parmak basmak lazım. Eğer Hasankeyf insanını kurtarmak istiyorsak insaflı ve dürüst davranmamız lazım. Her yerde bağırıyorum. Global ısınma Hasankeyf'e ters yankı yaptı. Sadece Hasankeyf değil bölge insanının tümünü etkiledi. Geçen sene sular dondu, borular dondu. Su boruları donuyorsa Hasankeyf tarihi taşları donmaz mı? Dondu çözüldü ve şimdi eserler dökülüyor. Buna çare bulalım diyoruz, ama kimse görmüyor. Meslektaşlarım başta olmak üzere projelerden bahsediyoruz. Efendim, buna uzun süreli projeler gerekiyor, deniliyor. Hasankeyf Zeynel Bey türbesi yıkılıyor. Artık buna acil müdahale etmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

Batman Kent Haber
 21 Nisan 2008