Hasankeyf'i yaşatacağıma yemin ederim!

Arif ARSLAN

Ilısu Barajı tehdidi altındaki Batman'ın 12 bin yıllık antik ilçesi Hasankeyf'e sahip çıkan 5 ildeki tarihseverler ve Hasankeyf gönüllüleri ile bazı DTP'li belediye başkanları, milletvekilleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve belediye meclis üyeleri bir araya gelerek ‘Hasankeyf'e Sadakat yemini' etti.

Batman'da bir süre önce büro açan Hasankeyf Yaşatma Girişimi'nin Hasankeyf'te düzenlediği ‘Sadakat Yemini' törenine DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, Batman Milletvekilleri Ayla Akat Ata, Bengi Yıldız, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, Diyarbakır İl Başkanı Necdet Atalay, Diyarbakır, Şırnak, Batman, Mardin ve Siirt'teki bazı sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

250 kişi and içti

‘Hasankey'e Sadakat Yemini' töreninde konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, “İnanılmaz güzel bir mekandayız. İnsanlığın yeryüzündeki tarihi dokuya sahip en güzel kent olan başka bir Hasankeyf yok. Tek bir Hasankeyf var. Maalesef 12 bin yıllık tarih ve insanlık ailesinin yeri şu anda risk ve tehdit altındadır. Tarihseverler çok anlamlı etkinlikle Hasankeyf'i sahipleniyor. Bu çalışma yurt içi ve dışında da destek görecek. Bu coğrafya insanı, yatırım ve yatırımcıya karşı değil. Ancak, yatırım politikalarının doğaya, ekolojik dengeye ve tarihe dayalı olması lazım” dedi.

Hasankeyf Kalesi önündeki kanyonda yaklaşık 250 kişinin and içtiği törende söz alan DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız ise, Hasankeyf'in dünya mirası olduğunu söyledi. Yıldız “Hasankeyf altın yumurtlayan bir tavuktur. Ancak, bazı çıkar çevrecileri ve talancılar tavuğun başını keseceği bir süreci başlattı. Biz bunlara direneceğiz” dedi 

Hasankeyf yemini

Milletvekilleri, belediye başkanları belediye meclis üyeleri, İl Genel Meclis üyeleri, Sİvil Toplum örgütü temsilcilerinin ettiği yeminin metni şöyle:

“Ülkemiz ve insanlığın ortak kültürel-tarihi mirası olan antik kent Hasankeyf'in olağanüstü doğal bütünlüğü, dokusu ve güzelliğiyle yaşatılması ve sular altında kalmaması için mücadele edeceğime, insanlık tarihin bize emanet ettiği en az 900 bin yıllık sürekli yerleşim yeri olan ve 20’den fazla olduğu, batı kültürünün iz bıraktığı bu eşsiz ve benzersiz açık hava müzesinin ekolojik-tarihi ve kültürel bütünlüğü içinde yeni nesillere ulaştırılması için çaba göstereceğime, Hasankeyf bölgesinde yaşayan yerel halkın kültürel, sosyal ve ekonomik haklarını savunacağıma, inandığım bütün değerler üzerine söz veriyorum.”

Radikal gazetesi,
26 temmuz 2008