'Ilısu Barajı 187 Yerleşim Birimini
Su Altında Bırakacak’

Batman-Hasankeyf Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada, Hasankeyf’e gönül verenler olarak Ilısu barajı ile ilgili madalyonun öteki yüzünü halka göstermek için çalışmalara başlayacaklarını kaydetti.

Ilısu Barajı için gerekli olan ÇED raporunu tanzim etmek maksadı ile DSİ ve barajın yapımını üstlenen firmaların, yerel yöneticilere barajın faydalarını anlatacağına işaret edilen açıklamada, “Hasankeyf’e gönül verenler olarak diyoruz ki, Ilısu Barajı Batman, Mardin, Siirt, Şırnak ve Diyarbakır’da toplam 187 yerleşim yerini yok edecektir. Bunu bir başka şekilde de ifade edecek olursak, tam olarak 300 kilometrekarelik alandaki bütün yerleşim yerleri suya gömülecektir. En önemlisi de 12 bin yıllık geçmişi ve dünyada benzeri olmayan antik kent Hasankeyf’teki uygarlık izleri de tümden yok edilecektir. Ayrıca, 60 ila 80 bin civarında insan da göçe maruz kalacaktır. Ilısu Barajı, günümüzde demode olan, 50 yıl öncesinde projelendirilen ve ÇED raporu olmayan bir çalışmanın ürünüdür. Yılda 3.8 milyar KW enerji elde edilmesi planlanan Ilısu Barajı, kültürlerin gökkuşağı konumundaki Hasankeyf’i yutmaya hazırlanan bir dev gibi çirkin ağzını açmış, beklemektedir.” denildi.

Açıklamada, Hasankeyf’in yok olma tehdidi altında olmasına rağmen, Dünya Kültür Mirasları kapsamına alınmamasının da siyasi bir karar olduğunu ileri süren Hasankeyf Gönüllüleri, “Başbakan Tayyip Erdoğan’ın defalarca Hasankeyf’i sular altında bırakmayacağız demesine rağmen hala Ilısu barajının eski projesinde ısrar edilmesine de bir anlam veremiyoruz.” şeklinde görüş belirtildi.

Haber: Zaman Gazetesi
29.12.2005