Hasankeyf'i Kurtarmak İçin Zirve Çağrısı

Hasankeyf Belediye Başkanı Kalkan, Ilısu Barajı'nın istihdam değil, yoksulluk yaratacağını söyledi; "Baraj yapılmayacaktır" dedi. Diyarbakır Belediye Başkanı Baydemir, "Hiçbir ulvi amaç kültürel mirası su altında bırakacak kadar değerli olamaz" dedi. Hasankeyf'i su altında bırakacak Ilısu Barajı'nın Batman'daki tanıtım toplantısında konuşan belediye başkanları, baraja karşı çıktı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Hasankeyf'in nasıl korunabileceğini araştırmak için Ocak 2006'da birkaç günlük bir sempozyum için çağrıda bulundu. Baydemir, barajların yapımında sözü edilen harcamaların yarısının tarihi kültürel değerlerin korunması için harcanması durumunda, bölgenin bütün tarihi kültürel dokusunun ortaya çıkacağını vurguladı.

Hasankeyf Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, barajı, çıkarları olan kişilerin istediğini, şartlar ne olursa olsun buna karşı çıkacaklarını söyledi. "Bazı milletvekilleri arsa ve tarlaları olduğu için, baraja destek veriyorlar. Çünkü onlar para alacaklar." Kalkan, barajın istihdam değil, yoksulluk getireceğini de söyledi. "Bu baraj yapılmayacaktır. İstihdama yönelik bir şeyin olmadığı Ilısu Barajı'nda kaç kişi çalışacak? Verilen rakamların hiçbirini doğru bulmuyorum."

Baydemir: Bölge halkı barajlardan hiç faydalanmadı

Baydemir, Hasankeyf'in yüzde 90'ının sular altında kaldığını ve geri kalan kısmının kurtarılması için herkese büyük görevler düştüğünü söyledi. Bugüne kadar bölgede yapılan barajların enerjilerinden bölge halkının hiç faydalanmadığını ve bugünden sonra yapılacak barajlardan da faydalanmayacağının altını çizdi.

"İşsizlik ve ekonomik kalkınma dahil olmak üzere, hele çalışabilir kent nüfusunun yüzde 60'ının işsiz olduğu bir kentin belediye başkanı olarak ifade ediyorum; benim açımdan hiçbir ulvi amaç, Hasankeyf gibi bir kültürel mirasımızı sular altında bırakacak kadar değerli olamaz."

Baydemir, önerdiği zirve için katkıda bulunmaya hazır olduklarını da söyledi: "Mali külfeti için katkı sunmaya hazırız. Bu zirvede sadece Diyarbakır'ı Batman'ı değil, bu tarihi, kültürel mirasın koruma altına alınmasını isteyen bütün kesimleri dahil edelim. Bu sorunu dar bir zamanda değil, birkaç günlük bir sempozyumda enine boyuna tartışalım."

Ilısu Barajı, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak ve Diyarbakır illerinde, toplam 187 yerleşim yerini yok ederken, 300 kilometrekarelik bir alanı ve 12 bin yıllık geçmişi olan Hasankeyf'i sular altında bırakacak.

http://www.bianet.org
* Bu haber Batman Gazetesi'nden ve Diyarbakır Olay'dan derlendi.
30 aralık 2005