Yeni Özgür Politika gazetesinde 30 aralık 2010 günü,
çalışmalarımla ilgili olarak yayınlanan haber...

Haberi hazırlayan muhabir arkadaş sevgili Suna Köse'ye
ve gazetesine ilgilerinden dolayı çok teşekkür ediyorum...

“Botan Bebekleri” günün fotoğrafı

Son yıllarda Kürdistan’da çektiği fantastik fotoğraflarla dikkatleri çeken Amedli Kürt fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Mehmet Masum Süer’in iki fotoğrafı, uluslararası fotoğraf dergisi Light and Compositionda iki gün üst üste ‘Günün Fotoğrafı’ seçildi. Süer’in ödüllendirilen fotoğraflarından birinin adı ‘Botan Bebekleri-Botan Babies.’

Başta Hasankeyf olmak üzere Amed, Mardin ve Wan’dan çektiği fotoğraflarla dikkatleri çeken ve fotoğrafları takvim, kartpostal, turizm rehberi, bazı gazete ve dergilerde yayınlanan Kürt sanatçı Mehmet Masum Süer’in fotoğrafları, uluslararası fotoğraf çevrelerinde de ilgiyle izleniyor. ABD’de yayınlanan ve editörlüğünü dünyanın dört bir yanından ülkelerden ünlü fotoğrafçıların yaptığı Light and Composition dergisinde, Süer’in, Amed’deki tarihi Hasan Paşa Hanı’ndan çektiği ‘Diyarbakır’dan Oryantal Oda’ adlı fotoğrafı, 22 Aralık 2010 ve ardından da 23 Aralık 2010 günü de Hasankeyf’te çektiği ‘Botan Bebekleri’ adlı fotoğrafları ‘Günün Fotoğrafı’ olarak ilan edildi. ‘Botan Bebekleri’ fotoğrafında, Batman’da özel olarak üretilen ve son yıllarda Hasankeyf yöresini gezmeye gelen turistlerin büyük ilgisini çeken, Botan yöresi giysileri içindeki çocuk, kadın ve erkek biblolarını konu edinmiş. Sanatçının ‘Günbatımında Diyarbakır Surları’ adlı çalışması da 17 Ekim 2010 günü ‘Günün Fotoğrafı’ seçilmişti.

Kültürel değerleri belgeliyor

Mehmet Masum Süer, çok uzun yıllar muhabirlik yaptığını ve bu süreçte fotoğraf da çektiğini belirterek, gazetecilikten belgesel fotoğrafa yönelmesinin öyküsünü şöyle anlatıyor: „Gazetecilikten gelen bu fotoğrafçılık deneyimi ve birikimimi, son 5-6 yıldır profesyonel ekipmanla belgesel ve tanıtım fotoğrafçılığı için kullanmaya başladım. Yöremizin tarihi ve kültürel değerlerini fotoğraflayıp hem belgeliyor hem de dünyaya tanıtıyorum. Genellikle tarihi yapılar üzerinde çalışıyorum. Ayrıca kültürel değerleri de belgeliyorum. Belgesel çalışıyorum ancak aynı zamanda estetiği gözardı etmeden çekimlerimde renk, ışık ve kompozisyona önem veriyorum. Fotoğraflarımın birçok yerde yayınlanması ve ilgi görmesi beni mutlu ediyor ve gelecek için güç veriyor.“

Fotoğrafları turizm rehberlerinde

Süer’in fotoğrafları başta Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği’nin Türkçe ve İngilizce bastırdığı ‘Doğu ve Güneydoğu’ya Farklı Bakış’ adlı turizm rehberinin kapağında ve Amed ile Hasankeyf bölümlerinde; Amed’de düzenlenen Mezopotamya Tıp Günleri Kongresi’ne katılan konuklar için üç dilde hazırlanan, yazar Şeyhmus Diken’in yazdığı ‘Diyarbakır El Sallıyor’ kitabında; Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi’nin 2010 yılı takviminde, Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği’nin ve Wan belediyesi’nin 2011 yılı takvimlerinde olmak üzere değişik yayınlarda yer alıyor.

Bu yılın mayıs ayında Batman’da belediye ile diğer bazı kuruluşların da katkısıyla ilk sergisini açan Süer, çalışmalarından dolayı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Batman Turizm Derneği tarafından plaketle ödüllendirildi. Uzun yıllar Erzurum ve Amed’de değişik gazete ve haber ajanslarında muhabir, yazar, editör ve temsilcilik yapan Mehmet Masum Süer, 1981 yılında Amed’de ‘Olay’ adlı haftalık bir gazete ve dergi yayımladı. Son yıllarda tarihi ve kültürel konularda araştırmalar yapıyor. Türkiye’de yayınlanan aylık PhotoWorld dergisinin Amed temsilciliğini sürdüren Süer, aynı zamanda internet ortamında Hasankeyf ile ilgili olarak 15 yıldan beri Hasankeyf’i dünyaya tanıtan www.hasankeyf.itgo.com web sitesinin de sahibi.

SUNA KÖSE/LONDRA

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA GAZETESİ/ALMANYA

30/12/2010