“Acıkmış bir köpeği alıp, karnını doyurun, sizi ısırmayacaktır.
İnsanla, köpek arasındaki temel farklardan  birisi budur!”
Mark Twain

"If you pick up a starving dog and make him prosperous, he will not bite you. This is the principal difference between a dog and a man."
Mark Twain

Tanrım beni arkadaşlarımdan koru, ben kendimi
düşmanlardan koruyabilirim.

My god, save me from my friends. Because I know my enemy.

Mehmet Masum SÜER
Fotoğrafçı (Belgesel)/Serbest gazeteci

Mehmet Masum Süer, Diyarbakır’da yaşayan bir Kürt fotoğrafçı ve serbest gazetecisidir. Süer, 1957 yılında Mardin’in Savur ilçesinin Avîna (Sürgücü) köyünde doğdu. İlkokul eğitimini Mardin’in Ömerli ve Kızıltepe ilçelerinde gördü. Lise eğitimini Kayseri’nin Sarış ve Erzurum’un Şenkaya ilçelerinde tamamladı. 1980’de Diyarbakır Eğitim Enstitüsü’nden mezun oldu. Daha sonra Eskişehir Açiköğretim Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Fakültesi’nde lisans tamamladı.

1974 yılında, daha lise yıllarında, Ankara’da yayınlanan “Başkent” adlı bir dergide yazılar yazarak gazetecilğe başladı. Aynı yıllarda “Sanat ve İnsan” adlı dergide ilk fotoğraf denemeleri yayınlandı.

1976 yılından sonra, Tercüman, Günaydın, Milliyet, Ekspres (Adana), Milliyet, Siyah-Beyaz, Akdeniz Haber Ajansı, Türk Haberler Ajansı, Ortadoğu Haber Ajansı ve Ulusal Basın Ajansı gibi gazete ve ajanslarda, muhabir, fotoğrafçı, yazar, redaktör ve temsilci olarak görev aldı. 1982 yılında bir süre “Olay” adlı haftalık bir gazete ve daha sonra da dergiyi yayınladı. Ancak günün siyasi koşulları yüzünden bu yayınlara son vermek zorunda kaldı.

1993 yılında muhabirliği bıraktı. Bu yıllardan sonra dil, tarih ve kültürel konularda araştırmalara yoğunlaştı. Bu konularda bazı dizi yazı ve araştırmaları Ülkede Gündem, Demokrasi, Yeni Yüzyıl ve Siyah-Beyaz gibi gazetelerde yayınlandı.

Süer, 1996 yılında internet ortamında Hasankeyf’i tanıtan ilk web sitesini kurdu. Hasankeyf’in dünyaya tanıtılmasında önemli rol alan bu site, çok sayıda, üniversite, akademi, araştırma merkezi ile dünyanın belli başlı medya organlarının ve bilim insanlarının kaynak olarak başvurdukları önemli bir adres oldu.

Son yıllarda profesyonel olarak fotoğraf çekiyor. Genellikle tarihi ve kültürel değerlerin fotoğraflarını çeken Süer’in fotoğrafları, bölge kentlerini tanıtan kitap, turizm rehberi ve broşürleri ile kartpostal gibi ürünlerde yer alıyor. Ayrıca değişik gazete ve dergilerde yayınlanıyor. 

Fotoğraf çalışmaları Diyarbakır, Mardin, Hasankeyf ve Urfa gibi merkezlerde yoğunlaşan Süer’in ayrıca Kürt sanatçı ve politikacılarının portrelerini ve kültürel-sanatsal etkinlikleri fotoğraflayarak belgeleme gibi çalışmaları var. Bazı gazete ve dergilerde tarih, kültür ve sanat ile fotoğraf sanatı konularında yazıları yayınlanıyor.

6 şubat 2012 günü, uluslararası National Geographic dergisinin web sitesinde, Yüksekova'nın Roboski köyünden çektiği bir fotoğrafı "Günün 12 Fotoğrafı" arasına girdi. Bu derginin sitesindeki özel sayfasında fotoğraflarını  paylaşmaktadır.

Uluslararası Light and Composition dergisinde 3 fotoğrafı ayrı zamanlarda "Günün fotoğrafı" seçilerek ödüllendirildi. Bu fotoğrafları görmek için lütfen tıklayınız.

Türkiye'nin en büyük fotoğraf paylaşım sitesi olan fotokritik.com'da 5 kez  "Günün Fotoğrafçısı" seçildi. 9 fotoğrafı da "Günün Fotoğrafı" seçildi.  Günün fotoğrafı seçilen  fotoğraflarımı izlemek için lütfen tıklayınız.

  

Mehmet Masum Süer

 

Who is Mehmet Masum SÜER


Fotoğraflarımla katkıda bulunduğu
yayınlardan bazıları:

Doğu ve Güneydoğuya Farklı Bir bakış

Diyarbekir El Sallıyor

Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi'nin
    2010 Hasankeyf özel takvimi

Fotoğraf çalışmalarına ilişkin bazı haberler:

Büyükşehir Belediye Başkanı
Sn. Osman Baydemir'den
Mehmet Masum Süer'e plaket

Batman fotoğraf sergimizle
ilgili haber ve fotoğraflar

Batman Turizm Derneği'nden
Mehmet Masum SÜER'e plaket


M. Masum SÜER'in 1981 yılında
D.Bakır'da yayınladığı
Olay gazetesi ve dergisi
.

M. Masum SÜER'in
Başkent Dergisinde 1975
yılında yayınlanan ilk yazısı
.


Mehmet Ayaz'ın
yayınladığı ve M. Masum

SÜER'in köyünün
tanıtıldığı site.

Yeni Özgür Politika gazetesinden
fotoğraf çalışmalarıma ilişkin haber


FOTOĞRAF EKİPMANIM:

Pentax K5
    D-BG4 battery grip

Sigma 10-20 mm f4-5.6 DC EX HSM
28mm F1.8 EX DG ASP Macro
Tamron 17-50 mm f2.8 XR Dİ II LD Aspherical (IF)
Pentax SMC-DA* 50-135mm f/2.8 ED [IF] SDM
Pentax SMC FA 50 mm f1.4
Revuenon 55 mm f1.7
Tokina SMC 135mm f2.8
Zenitar 16mm f/2.8 Fisheye
Ultra-Viole, Polarize ve Grey-ND filtreler.

Manfrotto tripod.
Lowepro CompuTrekker AW.
Lowepro Nowa 180 AW.

Ayrıca;
İkisi 6x6, 4'ü 35 mm'lik analog makinalar ve lensleri...